V jesensko-zimskem letnem času so pogoji za vožnjo zahtevnejši. Dnevno vozimo po mokrih in spolzkih voziščih, vidljivost je zmanjšana in tudi kratki dnevi ne pripomorejo k prometni varnosti.
Ko med novicami zasledim poročanje o številnih prometnih nesrečah, ki so nastale zaradi različnih vremenskih in prometnih razmer, pomislim, kaj povem mladim voznikom, ki jih učim in pripravljam na samostojno udeležbo v prometu. Naj izkušnje in pravila povzamem v 5 nasvetov.
Že manjša nevarnost lahko postane izjemno problematična, če je voznik ne zazna ali pa jo zazna prepozno. Odločilnega pomena pa je nato tudi pravočasno in pravilno ukrepanje.
Ob zmanjšani vidljivosti moramo voziti s tako hitrostjo, da bomo lahko ustavili na vidni razdalji. Če je vidljivost zmanjšana na 50 m ali manj, je največja dovoljena hitrost 50 km/h.
V normalnih razmerah vozimo na varnostni razdalji, ki je enaka prevoženi poti v 2 sekundah. V zahtevnejših vremenskih in prometnih razmerah pa moramo varnostno razdaljo še dodatno povečati na 3 do 5 sekund.
V gostejši megli je najboljša vidljivost pri vožnji z zasenčenim žarometom in pri vidljivosti, zmanjšani na 50 m ali manj, uporabimo tudi žaromete za meglo. Pri uporabi zadnjih meglenk pazimo, da ne slepimo voznikov za seboj.
Ne uporabljajmo mobilnega telefona in podobnih motečih naprav, spremljajmo prometne informacije in signalizacijo. Ob morebitni nevarnosti ne odlašajmo z ukrepanjem.
Zakaj vztrajaš na delovnem mestu, ki te ne osrečuje? Najpogostejši razlog je strah pred neuspehom, finančno stanje in cona udobja. Slaba plača, neprijazni sodelavci, tečen šef in grožljiv ...